Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

Tıbbi dökümantasyon görevi yapan sağlık kurumu çalışanları devlet memuru statüsünde görev yapmaktadırlar. Bu görevlere atanmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden önlisans ya da lisans mezunu olarak bitirmiş olmanız şart. İlgili bölümleri bitirenler ilk olarak KPSS sınavına girmek zorundadır.

Sınavda barajın geçilmesi ve yeterli seviyede puan alınması durumunda yapılacak olan değerlendirme ile atamalar gerçekleşir. Atamaları gerçekleşen ya da bu bölümlere atama bekleyenler ise tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik maaşları hakkında bilgi almak istiyor. Biz de bu yazımızda 2018 yılında alınacak maaşları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

2018 yılının ilk 6 ayı için yapılan zam oranı %4 olmuştur. İkinci 6 ay için de %3,5 zam oranı öngörülmüştür. İlk 6 ay içerisinde %4’ün üzerinde enflasyon gerçekleşmesi durumunda bu fark zam oranlarına yansıtılacaktır. 2018 yılı tıbbi dökümantasyon maaşları hesaplanırken de 2017 yılı ikinci altı ayda oluşan enflasyon farkı hesaplamalara yansımıştır. Son yapılan zamlar sonrasında göreve yeni başlayan bir kamu personelinin maaşı 3.187 liraya yüklemiştir.

Önlisans ya da lisans mezunu olmasına göre yeni başlayanların maaşları farklı olabilmektedir. Maaşları etkileyen bir diğer unsur ise kıdem yılıdır. Bunun yanında personelin evli ya da bekar oluşu ve çocuk sayısı da maaşları etkilemektedir. Doğu illerinde görev yapan sağlık birimi çalışanları ise özel görev tazminatı aldıkları için daha yüksek maaş almaktadır. Belirtmiş olduğumuz rakamlar batı illerinde görev yapanlar içindir.