Melanin cilde renk veren maddeleri içeren maddeler topluluğunun ismidir. Normalin üzerinde melanin dokusu varsa cilt lekeleri oluşmaya başlamıştır. Cilt lekelerini oluşturması için yüksek miktarda melanin dokusunun olması gerekir. Cilt lekeleri farklı nedenlerden dolayı vücudun belirli yerlerinde çıkabilir.

Doğumla gelen ve sonradan oluşan lekeler mevcuttur. Bu lekelerin oluşması bazen yaşın ilerlemesi ile kaynaklanan veya güneşten gelen ışınların vücuda fazla temas etmesiyle oluşur. Güneş D vitamini içerse de fazla maruz kalınan ışınlar bu lekelerin oluşmasını sağlar.

Estetik ve Pürüzsüz bir cilt, kıskandıracak boyutta bir tene ulaşmak artık bu modern çağda zor değil. Lazerle leke tedavisi yöntemiyle kalıcı olarak bu lekelerden kurtulabilir. İstenilen tarzda tene sahip olabilmek artık zor değil.

Lazer tedavisinde konsantre içerin hücreleri saf dışı ederken, diğer hücreleri etkilemez. Bunların üzerindeki etkisi o kadar azdır. Lazer tedavisi kesinlikle lekeli olan bölgelerde etkilidir. Lekesiz olan tene kesinlikle zarar vermediğinden artık günümüzde insanların çok sık bir şekilde tercih ettiği tedavi yöntemi olmuştur.