1- Tarzınızı değiştirin: Kıyafetinizi, saç şeklinizi ortalama 10 yılda bir değiştirin.

2- Günlük tutun: Hayatınızda ters giden bir şeyler varsa, psikolojik durumunuz kötüyse, mutsuzsanız günlük tutun.

3- Arkadaş gruplarınız olsun: Arkadaş gruplarınızın arası açık olsun. Bir gün yangın çıkacak olursa hızlı bir şekilde diğer gruplara da sıçramasın.

4- Keyif aldığınız işler bulun: Hayatta hobileriniz olsun hatta para kazandığınız işten keyif alın.

5- Sloganınız olsun: Hayata yönelik bir felsefeniz olsun ve bunu her yerde takip edin. Çok yardımsever biri misiniz, bunu ön plana çıkarın.

6- Duygularınızı kontrol edin: Kimseyi değerinden fazla önemsemeyin. Hak etmeyen insanları hayatının merkezine almayın.

7- Zamanınızı kontrol edin: Hedefler koyun ve bunlara ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin. Aylık ve yıllık bazda hedefler belirleyin. Hedeflere ulaşamıyorsanız bunun nedenine odaklanın.

8- Öfkenizi kontrol edin: Boşuna sinirlenmeyin, ilk parlamada köprüleri yakmayın. Yıkıcı değil yapıcı olmaya çalışın. Keşke kelimesini kullanmayın, buna neden olacak insanlarla bir araya gelmemeye özen gösterin.

9- Affedin: Her şeyden önce kendinizi affedin. Yaptığınız hatalar sizi hayattan vazgeçirmesin. Kalkın ve yürümeye devam edin. Tekrar denemeye cesaretiniz olsun.

10- Kararlarınızı kendiniz verin: Hayatınızda önem arz eden kararlarınızı kendiniz verin. Nerede yaşayacağınızı nerede çalışacağınızı ilk siz bilin, sizden önce bunları bilenler varsa sıkıntı orada başlar.

11- Seyahat edin: Bütçeniz dahilinde kesinlikle seyahat edin, ülke dışına mutlaka çıkın görün ve dönün.

12- Hedefleriniz olsun: Kendinizi tanıyın, hedefler koyun. Hedeflerinizi bir deftere yazın. İsteklerinizi, gelmek istediğiniz noktayı, yaşamak istediğiniz hayatı, gezmek istediğiniz yerleri, yapmak istediğiniz aktiviteleri yazın. Günlük gibi bir hayat defteriniz olsun ve hedeflerinize ulaştıkça bunların üstünü çizin.

13- Plan Yapın: Hayatı planlı yaşayın, günlük ve haftalık planlarınız olsun. Hatta yapabiliyorsanız aylık ve yıllık planlar yapın.

14- Uyku:  Kesinlikle 6 saatten fazla uyumayın. 6 saatlik deliksiz bir uyku fazlasıyla yeterlidir, bunu zamanla 5 saate indirebilirsiniz. Hep aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın.

15- İnsanları iyi tanıyın: İnsanlara en fazla 3 defa şans verin. Yardım bumerangı atın ve bu her seferinde size geri dönerse o kişiyi silin.

16- Gülün, Gülümseyin: Günde en az 30 dakika gülün. Bunu bir filmle, skeçlerle, stand up gösterileriyle ya da başka şeylerle yapın ama mutlaka hayata geçirin. Somurtkan biri olmayın gülümseyin.

17- Yarına Bırakma: Sevdiğiniz biri sizden bir şey istediğinde bunu hemen yapın.

18- Kum torbalarını atın: Hayatınızda yükselmeye çalışırken size engel olanları hayatınızdan çıkarın. Yapamazsın, edemezsin diyenleri takmayın, dinlemeyin. Kurtulun onlardan. Millet ne der diye yaşamayın, kendiniz için yaşayın.