Didimde Satılık Arsa Almak Riskli Midir?

Didim’de arsa alınırken alınacak riskler vardır. İmarlı bir arsa risksiz olarak görülse de, ilerde değişecek imar planları arsanızın değerini düşürebilir. Üzerine yapacağınız konutun kat sayısı ve yüksekliği, imar planına göre değişmektedir.

Yani kanunların değişmesi ve imar planlarının azalması sonucunda arsanızın değeri düşecektir. Aynı zaman arsanızın bulunduğu konumda, nüfusun azalması, yatırımların belli bir seviyenin artına düşmesi ve ekonominin gerilemesi, Didim’de satın almış olduğunuz arsanın değerini bir hayli düşürecektir.

İmarsız Didim’de satılık arsayı almak ise, başlı başına bir risktir. Sebebi ise, almış olduğunuz arsaya imar gelmediği sürece, arsanız sadece toprak parçası gözüyle bakılmaktadır. İmar plana gelene kadar arsanız değerini korur Fakat aldığınız arsa yatırım amacına uygun olmayacak ve sizi fazla bir getiri sağlamayacaktır.

Tarım yapmak için alınan arsaların toprak yapısı iyi araştırılmalıdır. Ekeceğiniz ürünler, o bölgede yetişen ürünler olsa bile, arazinin coğrafi şartlarına uygun değilse, üretim kalitesi düşecektir ve arsanın satın alınmasındaki amaç gerçekleştiremeyecektir.

Didim’de satılık bir arsa alınırken hisseli tapulardan, sit alanlardan, su havzalarından kaçınılmalıdır. Bu gibi faktörler, arsanızın değer kaybetme riskini arttırmaktadır. Özellikle hisseli tapulu arsaların satışı, diğer ortakların onayı olmadan yapılamayacaktır.

Aynı zamanda ortakların şufa haklarını kullanılarak topunuzu sizden alabilir. Sit alanlar ve su havzaları ise, imara açılmaz. Bu sebeple alacağınız arsanın değeri artmayacak ve inşa sektörü için bir anlam ifade etmeyecektir.  Alacağınız arsanın kare olması, riskleri azaltan bir faktördür.

Bu sebeple arazilerin yüz ölçümleri ve diğer şekilleri de risk taşımaktadır. Arazinin büyüklüğü ise, kullanım amacına göre seçilmelidir. Örneğin inşaat projesi için alınan arsalarda, istediğiniz planda ve katta inşaat yapmanız için arazinin büyüklüğünün yeterli olması gerekir.