Bir işte başarılı olmak istiyorsanız onu sevin. Kendinize işinizle ilgili süreler koyun ve bu süre içerisinde başarı grafiğinize bakın.

Eğer başarısız olduysanız bunun nedenlerini araştırın. Her girişimci bir yetenek avcısı olmalıdır, etrafınızdaki yetenekleri göz ardı etmeyin.

Leonardo Da Vinci öğrenmek ve başarılı olmak için bir teknik kullanıyor. Bu tekniğin özü merak etmek ve soru sormak. Öğrenmek ve başarılı olmak için odaklanıyor ve hayal kurmayı ikinci plana bırakıyor.

Da Vinci’nin bir diğer tekniği ise sebebe bağlama. Etrafındaki her şeyi bir sebebe bağlıyor ve bir açıklama getirmeye çalışıyor. Bu teknikte onun her an neden-sonuç odaklı bir beyin egzersizi halinde bulunması sağlıyor.

Tesla’nın tekniği düşünce grupları oluşturmak. Yani farklı kişilerin düşüncelerine başvuruyor. Herkesten ufakta olsa bir şeyler öğrenebileceğini bilen Tesla bu fırsatı en iyi şekilde kullanıyor.

Tesla’nın bir diğer düşünce tekniği ise eğer senaryoları kurmak. Yanlış gidebilecek tüm senaryoları düşünerek doğru olacak yolu bulmaya çalışıyor. Geleceği kuran mucit olarak adını tüm dünyanın öğrenmesini sağlamış olması da tekniklerindeki başarıyı ortaya koyuyor.

Bil Gates’e göre başarılı olmak için ilk önce olumsuzlukları yok etmek gerekli. Bil Gates başarının kötü bir öğretmen olduğundan bahsediyor. Başarısız olmak tecrübe kazandırır, eğitir ve öğretir. Başarı da bu ihtimal olmayabilir, kişi ilk denemesinde şans eseri de başarılı olabilir.

Feynman’a göre bir fikri anlatamıyorsan, anlamamışsındır. Konuyu ilk önce somutlaştır, örneklere bağla ve kağıt üzerinde sunu haline getir. Esas amaç anlatarak öğrenmektir.

Einstein sonuçlarda hep diğer ihtimalleri de düşünüyor. Sonuç başarılı olsa bile ikinci bir ihtimal üzerinde düşünüp, nasıl olabileceğini hayal ediyor. Bazen kötü fikirlerden daha kötüyü bile düşünüyor Einstein. Sürekli geliştirme ve diğer yolları deneme peşinde.

Einstein bir fikir üzerinde çalışırken araya başka bir fikir ya da başka bir konuyu asla sokmuyor, o fikre odaklanıyor. Aklına gelen diğer fikirleri not alıp daha sonra düşünmenin daha faydalı olacağını söylüyor.